Przeskocz do głównej zawartości
 

Portal informacyjny Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy

  
Portal informacyjny Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy > rzecznik_anonsy > ZATRZYMANO I TYMCZASOWO ARESZTOWANO 7 OSÓB BIORĄCYCH UDZIAŁ W ZORGANIZOWANEJ GRUPIE PRZESTĘPCZEJ O CHARAKTERZE ZBROJNYM, ZAJMUJĄCEJ SIĘ M.IN. PRZESTĘPCZOŚCIĄ NARKOTYKOWĄ  

:

Tytuł

ZATRZYMANO I TYMCZASOWO ARESZTOWANO 7 OSÓB BIORĄCYCH  UDZIAŁ W ZORGANIZOWANEJ GRUPIE PRZESTĘPCZEJ O CHARAKTERZE ZBROJNYM, ZAJMUJĄCEJ SIĘ M.IN. PRZESTĘPCZOŚCIĄ NARKOTYKOWĄ 

Treść

        Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy nadzoruje – prowadzone przez Zarząd w Bydgoszczy Centralnego Biura Śledczego Policji - wieloosobowe i wielowątkowe śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, mającej charakter zbrojny, która zajmowała się w latach 2005- 2019 roku na terenie kraju popełnianiem przestępstw polegających m.in. na obrocie znacznymi ilościamisubstancji psychotropowych (amfetaminą, tabletkami ekstazy, a także kokainą) oraz środków odurzających (głównie marihuaną) a także międzynarodowym przemytem narkotyków. Jak ustalono członkowie grupy, w większości powiązani ze sobą rodzinnie, uczynili sobie z popełniania tego rodzaju przestępstw stałe źródło dochodów. Znaczna część wywożonych z Polski narkotyków trafiała na teren Hamburga i Berlina.
       W dniu 16 czerwca 2019r. funkcjonariusze CBŚP w Bydgoszczy zatrzymali – na zarządzenie prokuratora  - dwie kobiety  oraz pięciu mężczyzn podejrzanych o udział w grupie. Osobom tym prokurator przedstawił zarzuty popełnienia przestępstw związanych z jej funkcjonowaniem, głównie dotyczące przemytu oraz obrotu znacznymi ilościami środków odurzających (łącznie co najmniej 250 kilogramów ziela konopi innych niż włókniste o wartości rynkowej około 6,5 mln zł.) i substancji psychotropowych (w tym co najmniej 250 kilogramów amfetaminy wartości rynkowej około 3 mln zł.). Jeden z mężczyzn, 42-latek, usłyszał także zarzut podżegania do popełnienia zbrodni zabójstwa dwóch osób.
       Żaden z podejrzanych nie przyznał się do zarzuconych przestępstw.
       Z uwagi na  obawę matactwa procesowego, a także grożące podejrzanym surowe kary – prokurator wystąpił do Sądu z wnioskami o zastosowanie względem wszystkich zatrzymanych osób tymczasowego aresztowania.
       W dniu 17 czerwca 2019r. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy, uwzględniając argumentację Prokuratora, zastosował wobec podejrzanych izolacyjne środki zapobiegawcze  na okres 3 miesięcy.
       Za zarzucone ww. osobom przestępstwa grożą surowe kary pozbawienia wolności - opisana w art. 55 ust. 3 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zbrodnia, polegająca na wewnątrzwspólnotowym wywozie i przywozie znacznych ilości narkotyków, jest zagrożona karą powyżej 3 lat pozbawienia wolności. Za zlecenie zabójstwa grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.
       Sprawa ma charakter rozwojowy.
 

Wygasa

2019-11-03 
Załączniki
Utworzony o 2019-06-24 08:51  przez Katarzyna Wilińska 
Data ostatniej modyfikacji: 2019-11-04 14:32 , autor ostatniej modyfikacji: Katarzyna Wilińska 
Copyright © 2009 - 2018 Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy