Przeskocz do głównej zawartości
 

Portal informacyjny Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy

  
Portal informacyjny Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy > rzecznik_anonsy > ODPOWIEDZĄ ZA PRZERABIANIETABLICZEK ZNAMIONOWYCH INSTALACJI GAZOWYCH W POJAZDACH I ZA OSZUSTWA  

:

Tytuł

ODPOWIEDZĄ ZA PRZERABIANIETABLICZEK ZNAMIONOWYCH  INSTALACJI GAZOWYCH W POJAZDACH  I  ZA OSZUSTWA 

Treść

 Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy skierowała do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom – 30 -letniemu Markowi J., 29 –letniemu Damianowi M. oraz 44 –letniemu Marcinowi W.,  którzy uczestniczyli w procederze sprowadzania do Polski z Korei Południowej samochodów z instalacjami gazowymi, które nie posiadały homologacji na terenie krajów Unii Europejskiej.
       Do przestępczej działalności sprawcy wykorzystywali założoną w lipcu 2016r. spółkę z o.o., mieszczącą się pierwotnie przy ul. Szubińskiej w Bydgoszczy, zaś od 2017r. – przy ul. Jana Pawła. W październiku 2016r. spółka rozpoczęła import drogą morską samochodów marki KIA i HUNDAI z Korei Południowej  - celem ich sprzedaży na terenie Polski zarówno osobom fizycznym, jak i podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą. Szybko okazało się, że znajdująca się w pojazdach oryginalna instalacja gazowa produkcji koreańskiej nie posiada homologacji umożliwiającej jej użytkowanie na terenie państw Unii Europejskiej, a tym samym rejestrację samochodów w stosownych urzędach. Aby wprowadzić pojazdy do obrotu w Polsce konieczna była wymiana instalacji LPG na zbiorniki posiadające wymagane w kraju świadectwa jakości i homologacje.  Podejrzani zdecydowali wówczas o poddaniu pojazdów przeróbkom i zabiegom mającym na celu wprowadzenie ich na rynek bez kosztownej wymiany instalacji. W tym celu zakupiono zbiorniki gazowe polskich firm, posiadające stosowną dokumentację, a następnie usunięto z nich tabliczki znamionowe, które zamontowano w sprowadzonych pojazdach, nadając jednocześnie zamontowanym w nich zbiornikom gazowym wygląd upodobniający je do instalacji dopuszczonych do użytkowania w Polsce. W ten sposób w latach 2016-2017 przerobiono instalacje gazowe wco najmniej w 27 samochodach.  Następnie pojazdy zostały zawiezione do jednej ze stacji diagnostycznych w Bydgoszczywraz z dokumentacją mającą na celu stworzenie pozorów rzekomego zainstalowania w nich polskich zbiorników instalacji gazowej. Wyłudzono w ten sposób poświadczające nieprawdę zaświadczenia z badań technicznych i – w konsekwencji – decyzje urzędowe związane z ich rejestracją.
         Samochody zostały sprzedane nabywcom, których nie poinformowano o tym, że w pojazdach znajduje się przerobiona koreańska  instalacja gazowa. Tym samym kupujący zostali wprowadzeni w błąd odnośnie istotnych cech nabywanych przez nich samochodów. Wyrządzona w ten sposób nabywcom przez podejrzanych szkoda przekroczyła łącznie kwotę 200 000 zł., co stanowi mienie znacznej wartości.
          Podejrzanym przedstawiono w toku śledztwa zarzuty popełnienia przestępstw kwalifikowanych z art. 286§1 kk w zb. z art. 294§1 kk    oraz art. 273, art. 272 i 306 kk. Nie przyznali się do ich popełnienia. Za zarzucone  przestępstwa grożą im kary do 10 lat pozbawienia wolności.

Wygasa

2019-11-17 
Załączniki
Utworzony o 2019-06-29 09:15  przez Katarzyna Wilińska 
Data ostatniej modyfikacji: 2019-11-18 07:44 , autor ostatniej modyfikacji: Katarzyna Wilińska 
Copyright © 2009 - 2018 Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy