Przeskocz do głównej zawartości
 

Portal informacyjny Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy

  
Portal informacyjny Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy > rzecznik_anonsy > PRZYWOZILI DO POLSKI NIELEGALNIE ODPADY KOMUNALNE Z WŁOCH. ODPOWIEDZĄ PRZED SĄDEM.  

:

Tytuł

PRZYWOZILI  DO POLSKI NIELEGALNIE ODPADY KOMUNALNE Z WŁOCH. ODPOWIEDZĄ PRZED SĄDEM. 

Treść

       Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy skierowała do Sądu Rejonowegow Mogilnie akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom – 40 -letniemu Marcinowi Ś., 34 –letniemu Łukaszowi Ś. oraz 43 –letniemu Wojciechowi S.,  którym zarzucono popełnienie przestępstwa opisanego w art. 183§4 kk, tj. przywozu do Polski– wbrew obowiązującym przepisom – odpadów z zagranicy. Oskarżeni to pracownicy jednej z firm recyklingowych.
       Z ustaleń śledztwa wynika, że na terenie byłego tartaku w miejscowości Marcinkowo były nielegalnie przywożone i składowane odpady. W dniu 25 czerwca 2018 r. na plac przy tartaku (który kilka dni wcześniej został specjalnie przygotowany) przyjechały dwa wypełnione śmieciami samochody dostawcze.  Dokonano ich rozładunku. W toku wszczętego postępowania  ujawniono, że w dniach od 21 do 25 czerwca 2018r. łącznie na placu zdeponowano 46 140 kg odpadów. Funkcjonariusze Policji ustalili numery rejestracyjne zestawów pojazdów, co umożliwiło identyfikację osób nimi kierujących. Jak się okazało – byli to kierowcy jednej z firm recyklingowych. Ujawniono także, że w celu „legalizacji” transportów wytworzono nierzetelną dokumentację zawierającą nieprawdziwe dane dotyczące odbiorcy odpadów oraz rzekomego miejsca ich przeznaczenia.
      W toku śledztwa ustalono, że rozładowane w Marcinkowie śmieci to zmieszane odpady komunalne pochodzące z Włoch, które zostały przywiezione  do kraju  wbrew przepisom Ustawy o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów.
      Zarzut popełnienia przestępstwa opisanego w art. 183 § 4 kk przedstawiono zarówno dwóm kierowcom, jak i spedytorowi, który zlecił  przywóz nielegalnych odpadów do miejscowości Marcinkowo. Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji i poręczeń majątkowych. Na poczet przyszłych  kar i środków o charakterze majątkowymzostało także zabezpieczone mienie podejrzanych. 
    Ww. nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im przestępstw, za które grozi im kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Wygasa

2019-11-27 
Załączniki
Utworzony o 2019-07-19 12:43  przez Katarzyna Wilińska 
Data ostatniej modyfikacji: 2019-11-28 10:19 , autor ostatniej modyfikacji: Katarzyna Wilińska 
Copyright © 2009 - 2018 Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy