Przeskocz do głównej zawartości
 

Portal informacyjny Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy

  
Portal informacyjny Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy > rzecznik_anonsy > OSZUKALI STARSZE KOBIETY, WYKORZYSTUJĄC ICH WIEK I ŁATWOWIERNOŚĆ. NIEBAWEM STANĄ PRZED SĄDEM.  

:

Tytuł

OSZUKALI STARSZE KOBIETY, WYKORZYSTUJĄC ICH WIEK I ŁATWOWIERNOŚĆ.  NIEBAWEM STANĄ PRZED SĄDEM. 

Treść

          Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy zakończyłaśledztwo dotyczące oszustw metodą na tzw. „wnuczka” i „policjanta” popełnionych na szkodę dwóch starszych kobiet - 92-letniej mieszkanki Bydgoszczy oraz 68-letniej mieszkanki Włocławka.
          Do obu zdarzeń doszło w listopadzie ubiegłego roku, a mechanizm działania sprawców był tożsamy. Do pokrzywdzonych zadzwoniła zapłakana kobieta. Sposób jej wypowiedzi sugerował, że jest członkiem najbliższej rodziny (wnuczką/córką). Podczas emocjonalnej rozmowy poinformowała, że rzekomo spowodowała wypadek ze skutkiem śmiertelnym, za który trafi do więzienia, chyba, że wpłaci 250 000 zł.  Poprosiła jednocześnie o pomoc finansową, przekazując słuchawkę mężczyźnie, który przedstawiał się jako policjant.  Mężczyzna instruował pokrzywdzone, w jaki sposób mają przekazać pieniądze, twierdząc, że przyjedzie po nie „policyjny kurier”. W obu wypadkach do miejsca zamieszkania ofiary podjechał w ciągu kilku minut mężczyzna, któremu przekazały one swoje oszczędności. W ten sposób 92-letnia  bydgoszczanka utraciła 25 000 zł. oraz ponad 8 000 dolarów, natomiast  68-letnia włocławianka - 50 000 zł. i 1 400 dolarów.
          Na skutek działań podjętych przez funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy sprawcy zostali zidentyfikowani i zatrzymani na terenie Warszawy i Siedlec. Okazali się nimi: 23-letni Wiktor W., który pełnił rolę kuriera oraz 31-letni Dariusz K. i jego partnerka Marzena A.
         Sprawcom przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw kwalifikowanych z art. 286§1 kk. W trakcie trwania śledztwa wobec Dariusza K. i jego wspólniczki stosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, zaś wobec Wiktora W. - dozór Policji.
         Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił prokuratorowi na skierowanie w dniu 17 października 2019r. do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy aktu oskarżenia wobec trojga podejrzanych, którym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
 

Wygasa

2020-02-20 
Załączniki
Utworzony o 2019-10-23 07:35  przez Katarzyna Wilińska 
Data ostatniej modyfikacji: 2020-02-21 07:31 , autor ostatniej modyfikacji: Katarzyna Wilińska 
Copyright © 2009 - 2018 Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy