Przeskocz do głównej zawartości
 

Portal informacyjny Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy

  
Portal informacyjny Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy > rzecznik_anonsy > ŚLEDZTWO W SPRAWIE NADUŻYCIA UPRAWNIEŃ I NIEDOPEŁNIENIA OBOWIĄZKÓW NA SZKODĘ PRZEWOZÓW REGIONALNYCH SP. Z O.O.  

:

Tytuł

ŚLEDZTWO W SPRAWIE  NADUŻYCIA UPRAWNIEŃ I NIEDOPEŁNIENIA OBOWIĄZKÓW NA SZKODĘ PRZEWOZÓW REGIONALNYCH  SP. Z O.O. 

Treść

         Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy nadzoruje – prowadzone przez bydgoską Delegaturę Centralnego Biura Antykorupcyjnego  - śledztwo dotyczące nieprawidłowości  dotyczących zlecania zewnętrznemu podmiotowi napraw taboru kolejowego, pomimo obowiązującej gwarancji na bezpłatne usuwanie usterek i wyrządzenia tym samym znacznej szkody majątkowej firmie Przewozy Regionalne sp. z o.o. w Warszawie,  tj. w kierunku przestępstwa kwalifikowanego z art. 296 par. 1 kk w zw. z art. 12 par. 1 kk.  Łączny koszt niezasadnych napraw szacuje się  na ponad 250 000 zł.

         Postępowanie wszczęto w oparciu o ustalenia pokontrolne funkcjonariuszyCentralnego Biura Antykorupcyjnego. Kontrola prowadzona była w Przewozach Regionalnych Sp. z o.o. i obejmowała procedury dotyczące rozporządzania mieniem w zakresie umów na wybrane usługi i dostawy zlecane przez Oddział Pomorski w Gdyni w latach 2015-2018.

        W oparciu o zebrane dotąd dowody Prokurator podjął decyzję o zabezpieczeniu dokumentacji oraz sprzętu elektronicznego mogących mieć związek ze wskazanymi nieprawidłowościami. 

         W dniu 14 listopada 2019r. na zlecenie Prokuratora funkcjonariusze CBA przeprowadzili na terenie kilku województw przeszukania i zatrzymania rzeczy w podmiotach wykonujących usługi serwisowe i naprawcze pojazdów szynowych (lokomotyw, wagonów i ich elementów). Dokumentacja zabezpieczana jest także w samych Przewozach Regionalnych i Urzędzie Transportu Kolejowego.
        
         Śledztwo ma charakter rozwojowy.
        
         Za będące przedmiotem postępowania przestępstwo z art. 296 §1 kk  grozi kara  do  5 lat pozbawienia wolności.

        Sprawa ma charakter rozwojowy.

Wygasa

2020-06-25 
Załączniki
Utworzony o 2019-11-18 07:49  przez Katarzyna Wilińska 
Data ostatniej modyfikacji: 2020-06-26 11:23 , autor ostatniej modyfikacji: Katarzyna Wilińska 
Copyright © 2009 - 2018 Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy