Przeskocz do głównej zawartości
 

Portal informacyjny Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy

  
Portal informacyjny Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy > rzecznik_anonsy > SUROWY WYROK ZA OKRUTNE ZABICIE PSA  

:

Tytuł

SUROWY WYROK ZA OKRUTNE ZABICIE PSA 

Treść

       Prokuratura Rejonowa Bydgoszcz-Południe w Bydgoszczy skierowała we wrześniu 2020 roku  do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy wniosek o wydanie wyroku skazującego wobec Sylwii G., 39-letniej mieszkanki Bydgoszczy, której zarzucono popełnienie przestępstwa kwalifikowanego z art. 35 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt, tj. zabicie zwierzęcia ze szczególnym okrucieństwem.
      Jak ujawniono w toku przeprowadzonego postępowania przygotowawczego,  kobieta w dniu 18 czerwca 2020 r., znajdując się  w swoim mieszkaniu, będąc pod wpływem alkoholu,  zabrała pozostającego pod jej pieczą psa z jego legowiska, ścisnęła zwierzę oburącz, zadając mu ból, a następnie, gdy  pies próbował oswobodzić się z uścisku, wyszła z nim na balkon i wyrzuciła za barierkę balkonu znajdującego się na dziesiątym piętrze budynku, powodując jego śmierć.
       Po przedstawieniu jej  zarzutu popełnienia przestępstwa z art. 35 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt, Sylwia G. początkowo nie przyznała się do tego czynu, twierdząc,  że nie wie w jaki sposób pies wypadł przez barierki balkonu. W toku prowadzonego postępowania zmieniła swoje stanowisko, ostatecznie przyznając się do popełnienia zarzuconego jej przestępstwa, choć nie potrafiła wyjaśnić dlaczego się go dopuściła. Kobieta wyraziła wolę dobrowolnego poddania się karze, w efekcie czego prokurator – po uzgodnieniu z podejrzaną jej wymiaru – skierował do Sądu wniosek o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy.
       Wyrok w tej sprawie zapadł 20 stycznia 2021 r. Sąd uznał winę oskarżonej, wymierzając jej wnioskowaną przez prokuratora karę 10  miesięcy pozbawienia wolności. Ponadto – na podstawie przywołanej ustawy - Sąd orzekł wobec Sylwii G. zakaz posiadania wszelkich zwierząt na okres 8 lat, a także zasądził od niej nawiązkę w kwocie 3000 zł. na rzecz Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt OTOZ Animals.
Wyrok nie jest prawomocny. 

Wygasa

 
Załączniki
Utworzony o 2021-01-22 18:26  przez Katarzyna Wilińska 
Data ostatniej modyfikacji: 2021-01-22 18:27 , autor ostatniej modyfikacji: Katarzyna Wilińska 
Copyright © 2009 - 2018 Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy