Przeskocz do głównej zawartości
 

Portal informacyjny Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy

  
Portal informacyjny Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy > rzecznik_anonsy > KOLEJNE ZARZUTY W ŚLEDZTWIE DOTYCZĄCYM CZERPANIA KORZYŚCI MAJĄTKOWYCH Z PROSTYTUCJI  

:

Tytuł

KOLEJNE ZARZUTY W ŚLEDZTWIE  DOTYCZĄCYM  CZERPANIA KORZYŚCI MAJĄTKOWYCH Z PROSTYTUCJI  

Treść

        Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy nadzoruje – prowadzone przez Wydział Kryminalny  Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy - śledztwo w sprawie ułatwiania prostytucji oraz czerpania z niej korzyści majątkowych. Dotyczy ono aktualnie dwóch bydgoskich agencji towarzyskich.
       W oparciu o zebrany materiał dowodowy, w tym zeznania świadków, w dniu 3 marca 2020r. funkcjonariusze Policji zatrzymali na terenie Bydgoszczy trzy osoby zaangażowane w ten proceder, tj. małżeństwo J. oraz współpracującego z nimi taksówkarza - Mariusza E.
       Jak wynikało z poczynionych ustaleń, osoby te – w ramach określonego podziału ról – organizowały pracę kobiet polegającą na świadczeniu usług seksualnych, w tym m.in. werbowały je, zamieszczały na portalu erotycznym  ogłoszenia,  udostępniały lokal do przyjmowania „klientów”, dostarczały niezbędne do funkcjonowania procederu środki, zapewniały bezpieczeństwo kobiet poprzez monitorowanie lokalu, a także ich transport. W zamian za zapewnienie logistyki i ochrony sprawcy czerpali korzyści majątkowe, pobierając od  świadczących usługi seksualne kobiet 50%  ich zarobków, czyniąc sobie z tego procederu stałe źródło dochodu.
        Zatrzymanym osobom prokurator przedstawił zarzuty m.in. popełnienia w okresie od sierpnia 2018r. do września 2019r. przestępstw stypizowanych w art.  204§2 kk i in.  Ponadto małżeństwu J. przedstawiono także zarzut związany z tzw. „praniem brudnych pieniędzy” (art. 299§1 kk), tj. podejmowaniem działań mających na celu ukrycie przestępczego pochodzenia środków finansowych pochodzących z czerpania korzyści majątkowych z ułatwiania uprawiania prostytucji, przy wykorzystaniu prowadzonej legalnie działalności gospodarczej.
         Z uwagi na grożącą obawę matactwa procesowego, wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, które w toku śledztwa  (po zebraniu wobec nich stosownego materiału dowodowego) zamieniono na środki nieizolacyjne (m.in. poręczenia majątkowe).
         Kontynuując czynności dowodowe pracujący nad sprawą funkcjonariusze Policji pod nadzorem prokuratora zebrali materiał pozwalający na zatrzymanie w dniu 21 stycznia 2021r. kolejnej osoby zaangażowanej w proceder czerpania korzyści majątkowej z prostytucji oraz zlikwidowanie prowadzonej przez nią agencji towarzyskiej.  Jest nią 54- letnia bydgoszczanka, która – według wstępnych szacunków – mogła zarobić na procederze w ciągu 10 lat nawet 3 500 000 zł. Jak wynika z materiału dowodowego jednocześnie w agencji mogło pracować od 4 do 7 kobiet. Teresa G. ułatwiała im uprawianie prostytucji poprzez zamieszczanie na portalu erotycznym i w prasie ogłoszeń reklamujących usługi seksualne kobiet wraz z ich zdjęciami, opisem, numerem telefonu, udostępnienie lokalu do przyjmowania klientów a także zapewnienie i dostarczenie niezbędnych do funkcjonowania tego rodzaju procederu środków higieny osobistej oraz środków antykoncepcyjnych. Z tej działalności bydgoszczanka uczyniła sobie stale źródło dochodu. Kobiety świadczące „usługi” połowę zarobionych pieniędzy oddawały właścicielce przybytku.
      Kobieta usłyszała  przedstawione jej przez prokuratora zarzuty czerpania korzyści z nierządu oraz ułatwiania innym osobom prostytucji w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Przyznała się do zarzutu, składając wyjaśnienia. W celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, prokurator zastosował wobec niej środki zapobiegawcze w postaci m.in. poręczenia majątkowego i zakazu  opuszczania kraju. 
       Za zarzucone podejrzanym występki polegające na czerpaniu korzyści majątkowej z prostytucji oraz ułatwianiu prostytucji grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Za przestępstwo tzw. „prania brudnych pieniędzy” – kara do 8 lat pozbawienia wolności.
       Mając na uwadze osiągnięte przez podejrzanych z nielegalnego procederu znaczne korzyści majątkowe  prokurator zabezpieczył na mieniu czworga z nich środki w łącznej kwocie niespełna 450 000 zł. na poczet grożących im kar o charakterze finansowym (w tym przepadku osiągniętych nielegalnie korzyści).
       Śledztwo jest w toku.

Wygasa

 
Załączniki
Utworzony o 2021-01-27 10:14  przez Katarzyna Wilińska 
Data ostatniej modyfikacji: 2021-01-27 10:14 , autor ostatniej modyfikacji: Katarzyna Wilińska 
Copyright © 2009 - 2018 Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy