Przeskocz do głównej zawartości
 

Portal informacyjny Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy

  
Portal informacyjny Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy > rzecznik_anonsy > ŚLEDZTWO DOTYCZĄCE ZORGANIZOWANEJ GRUPY PRZESTĘPCZEJ WYŁUDZAJĄCEJ WYPOŻYCZANE SAMOCHODY W OPARCIU O PODRABIANE DOKUMENTY  

:

Tytuł

ŚLEDZTWO DOTYCZĄCE ZORGANIZOWANEJ GRUPY PRZESTĘPCZEJ WYŁUDZAJĄCEJ WYPOŻYCZANE SAMOCHODY W OPARCIU O PODRABIANE DOKUMENTY 

Treść

      Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy w ramach działania Zespołu do Zwalczania Przestępczości Samochodowej, działając pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, prowadzą śledztwo dotyczące funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej, która w okresie  od stycznia do czerwca 2020 r.  w Bydgoszczy  i innych miejscowościach położonych na terenie całego kraju, dokonała wyłudzeń co najmniej 19 pojazdów dostawczych oraz specjalistycznych  (w tym lawety)  o łącznej wartości przekraczającej 2 miliony złotych z wypożyczalni samochodowych. W celu zawarcia umów oraz pozyskania pojazdów członkowie grupy przedkładali podrobione dokumenty w postaci dowodów osobistych oraz praw jazdy.
       Zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wyłudzeń  (zagrożonych  karą do 10 lat pozbawienia wolności) usłyszało 11 podejrzanych. Wśród nich znajdują się zarówno osoby, które osobiście wyłudzały auta z wypożyczalni, posługując się sfałszowanymi dokumentami, jak i kierowcy przewożący je do tzw. „dziupli” zlokalizowanych na terenie całego kraju, gdzie finalnie pojazdy te były rozbierane na części, a także paserzy, którzy te części sprzedawali.
       Wobec ww. podejrzanych stosowane są środki zapobiegawcze, troje z nich przebywa – na wniosek prokuratora – w areszcie tymczasowym, wobec pozostałych stosowane są środki nieizolacyjne w postaci: dozorów Policji, poręczeń majątkowych, zakazów opuszczania kraju.  
        W celu zapieczenia przyszłych kar i środków o charakterze majątkowym prokurator zabezpieczył także mienie podejrzanych, tj. nieruchomości, pojazdy i pieniądze.
        W dniu 3 lutego 2020 r. funkcjonariusze Policji zatrzymali do sprawy kolejne cztery osoby. Dwie z nich to mieszkańcy województwa pomorskiego - ojciec z córką, którzy (jak się okazało) trudnili się fałszowaniem dokumentów na szeroką skalę. W miejscach zamieszkania ww. ujawniono przedmioty świadczące o podejmowaniu przez nich czynności mających na celu podrabianie dokumentów różnego rodzaju w tym: dowodów osobistych, praw jazdy, świadectw ukończenia szkół, kursów, egzaminów, zaświadczeń o zarobkach oraz różnego rodzaju certyfikatów, dokumentów urzędowych, w tym znaków opłaty sądowej. Sprawcy posiadali profesjonalnie wyposażony „warsztat” w urządzenia, narzędzia, środki pisarskie i chemiczne, folie i hologramy niezbędne do nielegalnego wytwarzania szerokiej gamy dokumentów.
         Podejrzanym przedstawiono m.in. zarzuty popełnienia przestępstw z art. 270 § 1 i § 3 kk oraz art. 313 § 1 kk.
        W dniu 5 lutego 2021 r. Sąd Rejonowy w  Bydgoszczy – na wniosek prokuratora - zdecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztowaniu wobec ww. kobiety i mężczyzny.  Są oni dobrze znani organom ścigania i odpowiadali  już karnie za udział w grupie przestępczej dokującej fałszowania dokumentów. Pomimo tego, że oboje w przeszłości wielokrotnie byli pozbawiani wolności za popełnianie przestępstw przeciwko dokumentom, ponownie wrócili na drogę przestępstwa.
     Śledztwo pozostaje w toku. 

Wygasa

 
Załączniki
Utworzony o 2021-02-05 18:53  przez Katarzyna Wilińska 
Data ostatniej modyfikacji: 2021-02-05 18:53 , autor ostatniej modyfikacji: Katarzyna Wilińska 
Copyright © 2009 - 2018 Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy