Przeskocz do głównej zawartości
 

Portal informacyjny Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy

  
Portal informacyjny Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy > rzecznik_anonsy > SIEDEM OSÓB PODEJRZANYCH O PRZESTĘPSTWA ZWIĄZANE Z KRADZIEŻAMI SAMOCHODÓW ORAZ PASERSTWAMI CZĘŚCI SAMOCHODOWYCH  

:

Tytuł

SIEDEM OSÓB PODEJRZANYCH O PRZESTĘPSTWA ZWIĄZANE Z KRADZIEŻAMI SAMOCHODÓW ORAZ PASERSTWAMI CZĘŚCI SAMOCHODOWYCH 

Treść

       Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy nadzoruje – prowadzone przez Wydział Kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy – postępowanie przygotowawcze dotyczące działania na terenie województw wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego grupy mężczyzn zajmujących się włamaniami i kradzieżami samochodów oraz sprzedażą kradzionych części samochodowych.
        Do rozpracowania działalności grupy doszło w czerwcu 2020r., kiedy to  funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, wspólnie z poznańskimi policjantami, zatrzymali na terenie Gniezna 36 - latka  podczas ”konwoju” skradzionego w Szubinie Opla Movano. Na jego posesji znaleziono części samochodowe z trzech skradzionych (jak się okazało z terenu Polski oraz Niemiec) pojazdów. Zabezpieczono ponad 150 różnych elementów samochodowych, a także odzyskano skradzionego Fiata Ducato.
       Zatrzymano także - poszukiwanego do odbycia kary -  41- latka, który był jedną z osób podejmujących kluczowe decyzje dotyczące przestępczej działalności grupy.
      Mężczyźni usłyszeli zarzuty dotyczące włamań i kradzieży samochodów oraz sprzedaży kradzionych części samochodowych, czyli pasterstwa.
       W toku prowadzonego postępowania ustalono, że grupa działała od początku 2020 roku. Przeprowadzone dotąd czynności dowodowe oraz działania operacyjne Policji pozwoliły na przedstawienie zarzutów związanych z działalnością grupy łącznie siedmiu osobom. Dotyczą one kradzieży i paserstwa przynajmniej 10 samochodów.
        I tak, w lipcu ubiegłego roku zatrzymano do sprawy 48 - letniego Romualda P. oraz 42 – letniego Bogusława R. Prokurator przedstawił im zarzuty kradzieży kilku samochodów, zaś jednemu z nich dodatkowo -  niezatrzymania się do policyjnej kontroli. Do dziś wobec obu mężczyzn – na wniosek prokuratora – stosowany jest izolacyjny środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego.
       Kolejnym zatrzymanym był 26 - latek z województwa pomorskiego, który usłyszał zarzuty m.in.  włamania i kradzieży. Podejrzany także został – na wniosek prokuratora – tymczasowo aresztowany, zaś aktualnie stosowane są wobec niego nieizolacyjne środki zapobiegawcze, w tym poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju.
       Zebrany w sprawie materiał dowodowy umożliwił także zatrzymanie na początku marca 2021r.  kolejnych dwóch osób współpracujących z grupą, tj. 45 - latka, któremu prokurator przedstawił zarzut paserstwa Fiata Doblo i Ducato oraz 41 - latka, któremu zarzucono paserstwo samochodu  oraz części  z innego skradzionego wcześniej pojazdu. Podejrzani zostali objęci policyjnym dozorem i zakazem opuszczania kraju.
        W toku postępowania ustalono, że pozyskiwane przez podejrzanych części samochodowe, pochodzące z utraconych przez właścicieli  pojazdów,  były sprzedawane głównie na giełdzie samochodowej w województwie wielkopolskim. Prowadzącym sprawę funkcjonariuszom udało się zabezpieczyć przedmioty służące podejrzanym do przestępczych działań, w tym „zagłuszarki” sygnału GPS oraz sprzęt do awaryjnego otwierania samochodów.
       Za część zarzuconych podejrzanym występków  grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.  
     Mając na uwadze osiągnięte przez sprawców korzyści majątkowe  prokurator zabezpieczył na mieniu pięciorga z nich środki w łącznej kwocie  kilkunastu tysięcy złotych na poczet grożących im kar o charakterze finansowym.
     Postępowanie trwa.

Wygasa

 
Załączniki
Utworzony o 2021-03-12 12:10  przez Katarzyna Wilińska 
Data ostatniej modyfikacji: 2021-03-12 12:12 , autor ostatniej modyfikacji: Katarzyna Wilińska 
Copyright © 2009 - 2018 Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy